Seria C5000


Nowe kombajny Serii C5000 uzupełniają gamę oferowanych modeli o maszyny z silnikami o mocy poniżej 200KM. Kompaktowy, łatwy w obsłudze kombajn do zbioru róznego rodzaju roślin, nawet w najtrudniejszych warunkach – zawsze z zachowaniem najwyższej wydajności. Każdy detal nowego kombajnu DEUTZ-FAHR Serii C5000 został zaprojektowany z myślą o długotrwałej wysokiej wydajności. Seria C5000 gwarantuje wyjątkową zwinność, dużą uniwersalność i niskie koszty konserwacji.

Header

Kwestia wydajności: wszystko zaczyna się od hedera. Unikalne rozwiązania techniczne stosowane w kombajnach DEUTZ-FAHR gwarantją najwyższą wydajność i trwałość podzespołów hedera. Przy szerokościach 3,6 / 4,2 / 4,8 metra, zespoły tnące mają jednoczęściową konstrukcję, która zapewnia doskonały rozkład masy, wysoką stabilność, maksymalną trwałość i niezawodne działanie. Ślimak o dużej średnicy jest wyposażony w szerokie spirale i spiralnie ułożone palce w jego środkowej części, aby zapewnić równomierne podawanie masy do przenośnika pochyłego.

Kosa Schumacher

Heder wyposażono w tandemowy napęd kosy Schumacher, który charakteryzuje się naprzemiennym mocowaniem noży tnących. To rozwiazanie zapewnia czyste i ciche cięcie przy minimalnym zużyciu. System Schumachera oparty jest na planetarnej przekładni, jest to niezwykle wydajne rozwiązanie gwarantujące wysoką szybkość cięcia (1220 cięć na minutę) przy zachowaniu dużej sztywności konstrukcji. Ostrza noży są prowadzone w idealnie prostej linii, dzięki czemu zapewniają doskonałą wydajność mechaniczną, optymalne przenoszenie mocy i niskie koszty konserwacji.

Automatyczne sterowanie

Elektroniczna kontrola położenia hedera pozwala na jednolite prowadzenie w każdych warunkach terenowych w trakcie żniw. Ponadto system automatycznie zapobiega kołysaniu się zespołu tnącego podczas transportu, zapewniając w ten sposób optymalną ochronę mechaniki kombajnu.

Nagarniacz

Nagarniacz posiada sześć solidnych listew z palcami, które wykonano z niezwykle wytrzymałego i elastycznego plastiku. Można je indywidualnie wymieniać i ustawiać pod określonym kątem. Nagarniacz można łatwo ustawiać w pionie i poziomie z kabiny, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do różnych warunków zbioru.

Przenośnik pochyły

Masa z hedera podawana jest przez przenośnik pochyły. Sam przenośnik wyposażono w listwy przymocowane do trzech łańcuchów. Wały napędowe są wyposażone w dwukierunkowe prowadnice, które zapobiegają przeskakiwaniu między ogniwami łańcucha, zapewniając w ten sposób ciągłe podawanie i chroniąc podajnik przed przeciążeniem.

Rewers przenośnika

Elektryczny rewers przenośnika pochyłego pozwala na uwolnienie masy zablokowanej na przenośniku. Obsługa rewersu jest bardzo prosta, wykonywana z kabiny kombajnu za pomocą przełącznika.

Omłot i separacja

Wytrzymały, niezawodny i wysoce wydajny zespół omłotu łagodnie działający na ziarno podczas całego procesu omłotu.

Omłot

Bęben młócący ma szerokość 1110 mm i średnicę 600 mm. Jest wyposażony w osiem przykręcanych cepów, które można szybko i łatwo wymieniać. Optymalne wymiary podzespołó gwarantują doskonałe młócenie. Masa jest przesuwana na bęben w poziomie, aby zapewnić gładką i płynną pracę systemu omłotu. Bęben jest dostępny do konserwacji przez otwór nad podajnikiem.

Klepisko

Klepisko ma kąt opasania bębna wynoszący aż 121 °, co zapewnia najwyższą wydajność omłotu i separacji. Odległość między klepiskiem a bębnem młócącym (na wejściu i na wyjściu z bębna) może być niezależnie regulowana za pomocą dźwigni tuż obok kabiny, pozwalając na idealne dostosowanie do różnych warunków zbioru. Dostępne są trzy różne jednoczęściowe klepiska z odstępami między drutami 11, 14 i 16 mm.

Wytrząsacze

5 wytrząsaczy posiada zamkniętą konstrukcję, dzięki czemu każde ziarno jest oddzielane od słomy. Wytrząsacze są montowane na specjalnych, hermetycznie zamkniętych, bezobsługowych łożyskach kulkowych, które zmniejszają hałas i straty mocy, przedłużając żywotność wału i samych wytrząsaczy.

Czyszczenie

Wentylator turbinowy gwarantuje doskonałe czyszczenie dużych ilości ziarna. Został on wyposażony w 44 łopatki, które w sposób ciągły podają powietrze. Co ważne powietrze podawane jest w jednakowej ilości na całej szerokości sit.

Sita obsługiwane są mechanicznie dźwigniami. Są one wyposażone w wysokie ścianki działowe i można je łatwo demontować. Przepływ powietrza jest regulowany przez kierownice, które zapewniają większą lub mniejszą ilość powietrza na sitach i równomierne rozprowadzanie powietrza na całej ich powierzchni.

DGR

Niedomłoty wracają na podsiewacz kombajnu. Takie rozwiazanie chroni system omłotu przed przeciążeniem. Specjalne wkładki trące – tarki montowane w dwóch mini-młocarniach po dwóch stronach kombajnu – mogą być wymieniane zależnie od danej uprawy, zapewniając dodatkowe domłacanie zebranego plonu na etapie podawania go na podsiewacz. Czujniki monitorują obciążenie mini-młocarni i podają informacją na panel komputera pokładowego.

Zbiornik Ziarna

Dzięki dużejej pojemności 4600 litrów zbiornik na ziarno modeli C5000 zapewnia długą pracę kombajnu. Zbiornik ma regularny kształt, dzieki czemu cała zebrana masa może być rozładowana na podstawiony transport. W kabinie znajduje się okienko przez które operator ma podgląd na wnętrze zbiornika. Dodatkowo w zbiorniku zainstalowano oświetlenie uruchamiane przyciskiem na prawej konsoli w kabinie.

Rozładunek ziarna

Wydajność rozładunku wynosi 75 l/s. Zapewnia to skrócenie czasu przestojów na wyładunek zbiornika. Rura wyładowcza jest dostępna w dwóch długościach (4 lub 5 metrów), dzięki czemu ziarno może zostać załadowane na duże przyczepy.

Sieczkarnia

Rozdrabniacz słomy doskonale zintegrowano z konstrukcją kombajnu. Urządzenie gwarantuje optymalną obróbkę słomy. Położenie noży może być dostosowane do pożądanego poziomu. Sieczkarnia sterowana jest manualnie za pomocą dźwigni.

Rozrzutnik plew

Podobnie jak rozdrabniacz słomy, rozrzutnik plew jest tak zaprojektowany, aby równomiernie rozprowadzać materiał, nawet w przypadku pracy z najszerszym – 4,8 metrowym – hederem.

Hydraulika i Napęd

Silniki Deutz TCD 6.1 L6 Stage 5 charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami, które są typowe dla maszyn marki DEUTZ-FAHR. Napęd podzespołów od silnika wyprowadzono po dwóch stronach kombajnu. W ten sposób możliwe jest oddzielne działanie funkcji hydraulicznych i mechanicznych w celu uzyskania bezpośredniej transmisji bez strat mocy i dodatkowego obciążenia. Są to 12 zaworowe silniki CommonRail, które zapewniają stałą wydajność nawet przy zmiennych warunkach obciążenia. Każdy z modeli C5305 zapewnia maksymalną moc 175KM. Oba modele są wyposażone w hydrostatyczną 3-biegową przekłądnię, operator wybiera bieg za pomocą dźwigni na prawej konsoli.

Napęd

Dzięki 3-biegowej skrzyni zawsze można wybrać odpowiednią prędkość dla różnych warunków pracy dzięki prostej dźwigni znajdującej się obok fotela kierowcy. Ponadto, odpowiednie zestopniowanie biegów zapewnia​wystarczający moment obrotowy, dostępny nawet w najbardziej wymagających warunkach trakcyjnych.

Kabina

Commander Cab EVO zapewnia wszystkie funkcje kontrolne i regulacyjne niezbędne do obsługi kombajnu, a także ergonomicznie zaprojektowany joystick do obsługi wszystkich podstawowych funkcji kombajnu. Główne podzespoły (heder, omłot, wyładunek ziarna) uruchamiane są za pomocą mechanicznych dźwigni po lewej stronie siedzenia operatora. Komputer pokładowy dostarcza informacje na temat wydajności i strat, wyświetla prędkość wentylatora, prędkość bębna młócącego.

Sterowanie

Wszystkie sterowniki są wyraźnie oznaczone i logicznie umiejscowione w polu widzenia operatora, a dźwignie są umieszczone w kolejności priorytetów ich użycia, dzięki czemu są łatwo rozpoznawalne: to rozwiązanie zapewnia płynną, natychmiastową i całkowitą kontrolę nad maszyną.
Joystik pozwala na pełne sterowanie pracą hedera a komputer pokładowy CCM pozwala śledzić parametry pracy kombajnu (całkowity i częściowy obszar zbioru, wydajność na godzinę i współczynnik strat).